Tre timmar om dagen med föräldrarna – är det verkligen rimligt?
Idag tillbringar många barn bara tre timmar om dagen med sina föräldrar, enligt ny forskning från Tina Yngvesson, doktorand. Förskolan anses av många som ett måste för barns utveckling. En uppfattning som decennier av styrande familjepolitiska ramar skapat.
Om staten nu har ett aktivt uppdrag att övertyga föräldrar att sätta barnen i förskola tidigt, varför finns det då ingen svensk forskning under de senaste 45 åren som man kan hänvisa till?
I avsaknad av svensk forskning om förskolans effekt borde vi kanske istället fråga oss: kan förskolan i praktiken ge små barn det de behöver utifrån vad vi vet om anknytning, neurobiologi och utvecklingspsykologi?
Forskning visar att de tre första åren är avgörande. Det är då hjärnan växer som mest och en enorm mängd synapser (kopplingar i hjärnan) skapas. De lägger grunden för barnets kognition, stresstålighet, känsloreglering och sociala förmåga. Om viktiga behov inte möts under den här perioden kan barnet få svårigheter senare.
De mest extrema exemplen på barn som inte får sina behov tillgodosedda syns vid allvarlig försummelse. Men även mildare former av försummelse kan få konsekvenser: som när barnet vistas i en miljö där det inte får sina behov av en trygg anknytning, närhet, god omsorg och socialt samspel med en trygg anknytningsperson tillgodosedda. Det kan bidra till psykisk ohälsa och svårigheter att hantera livets normala utmaningar.
En majoritet av alla barn idag växer upp med stora delar av sin vardag i förskolan. Många tillbringar 10–12 timmar om dagen i verksamheten och kanske bara maximalt tre timmar om dagen med sina föräldrar, enligt ny forskning från Tina Yngvesson.
Ändå talar vi förvånansvärt lite om konsekvenserna: Kan förskolan verkligen ersätta den trygghet och stabilitet små barn behöver och är några få timmar om dagen med föräldrarna tillräckligt?
För att förstå riskerna måste vi också våga se hur verkligheten ser ut i många förskolor. Vi vet att:
• barngrupperna ofta är för stora
• personalen är för få
• andelen outbildad personal är hög – över 300 förskolor saknar helt förskollärare
• miljön kan vara stressig och bullrig
• sjukskrivningarna är höga, vilket ger många vikarier och många nya relationer för barnet
• snabba inskolningar har normaliserats
• föräldrar får ibland direkt felaktiga råd om hur en trygg lämning ska ske
• många barn går längre dagar än deras föräldrar arbetar
Det här är känsligt att prata om. Många förskolor fungerar bra. Men det finns också ett växande antal som inte gör det och föräldrar får sällan en ärlig bild av riskerna med stressiga miljöer och långa dagar.
Vi behöver mindre skuld och mer kunskap. Sverige borde utreda vilken effekt förskolan faktiskt har på små barns utveckling och därefter diskutera både förskolans utformning och vilken familjepolitik som krävs för att alla barn ska få en trygg start i livet med en barndom där de även får tillräckligt med tid med sina föräldrar.
Madeleine Lidman
Hemmaföräldrars nätverk
Läs också:
”Du har bara tre timmar om dagen med ditt barn”
Barnens närvarotider ökas hela tiden på. Personalstyrkan är densamma